joomla templates top joomla templates template joomla

Pszczoły skrzydełkami biją im brawo

gruta.pl włącz . Opublikowano w Gruta kulturalne

Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo stanie się z ludźmi. Światowa produkcja żywności jest w ponad 3/4 uzależniona od kondycji sektora pszczelarskiego. Ponad 84 proc. gatunków roślin uprawianych w Europie jest zależnych od zapylania przez pszczoły. Bilans strat jest bardzo prosty – jeżeli zabraknie nam pszczół, to konsekwencją tego będzie klęska żywnościowa na niespotykaną skalę.

W tym roku uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Nicwałdzie po raz drugi przystąpili do programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. „Nadrzędnym celem akcji jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe”, to cytat ze strony Akademii Przyjaciół Pszczół.

Program był imponujący, wszystko zaczęło się 8 kwietnia od zamieszczenia w gazetce ściennej informacji o konkursach (wiedzy o pszczołach, najciekawszym pszczelim wystroju klasy i ortograficznym). Następnego dnia uczniowie naprawiali ul, i dalej (wymieniamy tylko niektóre przedsięwzięcia): wykonywali domki dla owadów dziko żyjących, była też lekcja języka angielskiego z pszczołą w roli głównej, potem oceniano najpiękniejszą i najciekawszą pszczelą klasę, a tuż przy szkole utworzono ogródek przyjazny tym owadom (zasiano nostrzyka białego, facelię błękitną, trojeść amerykańska i serdecznik pospolity). Finał ambitnego szkolnego przedsięwzięcia, który otworzyła dyrektor Aleksandra Materka, był naprawdę imponujący.

Dzieci zaprezentowały przedstawienie Co by było, gdyby pszczół nie było? Następnie państwo Danuta i Jan Stręciwilkowie, znakomici pszczelarze z Nicwałdu, bardzo zajmująco opowiadali uczniom o tych pożytecznych owadach. Pan Jan prezentował również wszelkie rekwizyty, jakie musi posiadać ten, który prowadzi pasiekę. Była to naprawdę pouczająca i interesująca lekcja.

Po prelekcji wręczono nagrody za konkursy. Kolejne atrakcje programu pszczelarskiego to bal klas 0- III, a całość zakończył przemarsz przez wieś pod hasłem „W obronie pszczelich rodzin” (klasy IV-VI). Inicjatorką i główną wykonawczynią przedsięwzięcia była nauczycielka Agnieszka Piątkowska, której w sukurs przyszli wszyscy pedagodzy.