joomla templates top joomla templates template joomla

Rajdy rowerowe: Twierdza Grudziądz i Kociewskie klimaty

gruta.pl włącz . Opublikowano w Gruta samorząd

„Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną” to program, do którego przystąpił Zespół Szkół w Grucie. Głównym jego celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów, między innymi poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia oraz stałej aktywności ruchowej. 

W związku z tym członkowie Koła Turystyki Rowerowej, działającego przy Gimnazjum w Grucie, postanowili wziąć udział w cyklu rajdów rowerowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu. Pierwszy z nich odbył się pod hasłem Twierdza Grudziądz i łączył się z promocją właśnie wydanego pierwszego przewodnika po twierdzy.

Trasa wiodła przez kilka zabytków militarnych, w tym przez na co dzień niedostępny dla turystów Fort Wielka Księża Góra oraz zawsze tajemniczą i atrakcyjną cytadelę. O historii obiektów opowiadali autorzy przewodnika: Mariusz Żebrowski i Tomasz Nowiński oraz przewodnik po cytadeli Krzysztof Przybył. (Uczestnicy przebyli wspólnie 35 kilometrów.)

Kolejny rajd pod hasłem Kociewskie klimaty odbył się pod koniec maja (długość rajdu: 55 km). Tym razem cykliści zobaczyli cytadelę z przeciwległego brzegu Wisły, wodopój dla koni w Kruszach, kościół w Bzowie, dwór Czapskich w Bąkowie, sanktuarium maryjne w Płochocinie, Warlubie – wieś o kolejowym charakterze zabudowy oraz barokowy kościół w Wielkim Komórsku.

Następny rajd, pod hasłem Szlakiem prawa chełmińskiego odbędzie się 22 czerwca (65 km). Członkowie Koła Turystyki Rowerowej Mateusz Miąsko, Krzysztof Dziewicki, Wojciech Bukowski, Krystian Bogalecki, Patryk Lewandowski, Kamila Kurkus, Wiktoria Motylewska i Kamil Jankowski wraz z opiekunem koła Mariuszem Kurkusem oraz Anną Kalinowską, Joanną Sokołowską i Tomaszem Piwowarskim serdecznie zapraszają chętnych do udziału w kolejnej rowerowej eskapadzie.