joomla templates top joomla templates template joomla

W 50. rocznicę w imieniu Prezydenta...

gruta.pl włącz . Opublikowano w Gruta samorząd

Helena i Mieczysław Buchalscy z Mełna, Wanda i Bogusław Dziubkowscy z Nicwałdu, Gizela i Romuald Heberlein z Gruty, Czesława i Jan Korzeń z Annowa, Magdalena i Tadeusz Kołodziej z Mełna, Stefania i Józef Melkowscy z Okonina oraz Helena i Waldemar Reich z Gruty, to szacowne pary małżeńskie, które w tym roku obchodzą 50-lecie pożycia małżeńskiego. 

Z tej szczególnej okazji w Urzędzie Gminy 24 października odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dekoracji szanownych Jubilatów dokonała wójt Halina Kowalkowska, w obecności sekretarza gminy Jarosława Poznańskiego i kierownik USC Grażyny Tulei. „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dekoruję panią (pana) Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, słowa te przypinając odznaczenie wypowiadała wójt do każdego z gości.

Chwilę potem powiedziała: – Gratuluję Państwu tego wyróżnienia i pięknej rocznicy. Życzę zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności oraz tego, abyśmy mogli wspólnie świętować kolejne jubileusze. Składam Państwu najserdeczniejsze życzenia dalszego, jak najlepszego pożycia małżeńskiego, rodzinnego ciepła, miłości bliskich i łask bożych. Szanowni Państwo, to Wasz wielki dzień, pięćdziesiąt lat w związku małżeńskim to dowód, że przez cały ten okres nie opuszczało Was uczucie miłości i wzajemnego szacunku.

Jubilaci otrzymali legitymacje podpisane przez Prezydenta RP, wójt – w towarzystwie sekretarza gminy – wręczyła kwiaty i upominki. Spotkanie w urzędzie otworzyła Grażyna Tuleja, która również złożyła życzenia paniom i panom. Po części oficjalnej nadszedł czas na zdjęcia. Seniorzy chcieli uwiecznić ten szczególny dzień ich życia nie tylko w dwójkę, ale także w towarzystwie Haliny Kowalkowskiej. Dalszy ciąg uroczystości odbywał się już w luźnej, przyjacielskiej atmosferze. Goście, także członkowie ich rodzin, zaproszeni zostali do przystrojonego kwiatami stołu. Nadszedł czas na kawę, herbatę, ciasto, owoce i oczywiście lampkę szampana.

Nie zabrakło tradycyjnego „Sto lat”. Już przy kawie toczyły się rozmowy głównie związane z latami, które tak szybko minęły. O dobrym samopoczuciu solenizantów świadczyło między innymi to, że Bogusław Dziubkowski (mąż Wandy) wyrecytował dwa humorystyczne teksty. Otrzymał zasłużone oklaski. Tradycją jest, że pisząc o jubileuszowym wydarzeniu w gminie staramy się naszym Czytelnikom przybliżyć małżeństwa. Państwo Dziubkowscy ślubowali 28 czerwca 1964 roku (jak i zresztą pozostałe pary, jeśli chodzi o rok.

Przy okazji dygresja: wójt podczas dekoracji wspomniała i jednocześnie przeprosiła, że z powodów czysto formalnych wręczanie odznaczeń jest grupowe. Nie sposób zapraszać pary pojedynczo). Miłość i wierność przyrzekli sobie przed ołtarzem na Nowolipiu w Warszawie. Pani Wanda wyjechała do stolicy do siostry, a swojego przyszłego poznała na ulicy Ogrodowej podczas spotkania towarzyskiego. I chociaż pan Bogusław był rodowitym warszawiakiem, w 1966 r. zdecydowali, że wyjeżdżają na ojcowiznę małżonki do Nicwałdu.

Państwo Dziubkowscy doczekali się czwórki dzieci i ośmiorga wnucząt. Ślub państwa Heleny i Waldemara Reich to data 13 września, kościół w Grucie, sakramentu udzielił ksiądz Wojciechowski (niestety, małżeństwo nie pamiętało imienia. Mimo prób nie znalazłem też w Internecie). Ich rodzina to dwóch synów, dwóch wnuków, jedna wnuczka i prawnuczka. Pani Helena z Mełna, maż z Kitnowa. Amor strzelił w ich serca na wiejskiej zabawie…

Czesława i Jan Korzeń. Przysięgali przed Bogiem i sobą 20 września w domu bożym w Okoninie (ksiądz Kabatek). Los obdarzył ich czwórką potomstwa – w tym dwie dziewczyny. Mają pięcioro wnuków. Pani Czesława pochodzi z województwa lubelskiego, wybranek z rzeszowskiego (wieś Niedźwiedź). Oboje są już na emeryturze rolniczej, pałeczkę w gospodarstwie przejął syn. Na naszą ziemię przywędrowali ze swoimi rodzicami. Poznali się na zabawie tanecznej w Annowie. Państwo Magdalena i Tadeusz Kołodziej z Mełna…

Niestety, nie przybyli do urzędu. Kolejna para to państwo Stefania i Józef Melkowscy z Okonina. Ich ślub miał miejsce 3 października (przypominamy, że wszystkie pary stanęły na kobiercu w 1964 r.). Mają czwórkę dzieci, same córki. Doczekali się już czwórki wnucząt. Pani Stefania pochodzi z Kitnowa, maż z Okonina. Błogosławieństwa udzielił im kapłan w Radzyniu Chełmińskim. Amor połączył ich w sklepie w Zakrzewie…

Państwo Helena i Mieczysław Buchalscy (Mełno). Ślub w Biskupcu Pomorskim 3 października. Oboje pracowali w cukrowni, do emerytury. Ślub kolejnej pary to akurat 24 października, czyli dla państwa Gizeli i Romualda Heberlein zegar tego dnia wybił akurat 50 lat. Sakrament małżeństwa przyjęli w kościele w Rogóźnie. Doczekali się szóstki dzieci. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że rodziny Heberleinów i Melkowskich są spokrewnione przez małżeństwo ich dzieci.

I tak oto w październikowy dzień zapisaliśmy skrótowo kilka zdań o Jubilatach. Zapisaliśmy w ich ważnym roku. Ważnym chociażby dlatego, co zresztą zauważyła wójt składając życzenia parom, że nie każdemu małżeństwu dane jest iść przez życie przez tyle lat... I wspólnie zbliżać się razem do starości, po drodze, od czasu do czasu, oglądać się na lata, które znikają w jakiejś szczególnej mgle…