joomla templates top joomla templates template joomla

Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach

gruta.pl włącz . Opublikowano w Gruta samorząd

Paweł Becker, młody historyk z Wąbrzeźna odwiedził Gminną Bibliotekę Publiczną w Grucie. Podczas godzinnego spotkania z gimnazjalistami i pracownikami naszych czytelni, w czwartek 29 maja, bardzo ciekawie opowiadał o swoje najnowszej książce.Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach, to rzecz dla wszystkich miłośników historii. 

Autor opisuję w niej związki znanych postaci z naszym regionem. Czytając dowiemy się np. co robił w Wąbrzeźnie Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a co Józef Piłsudski na zamku w Radzyniu Chełmiński i dlaczego kardynał Stefan Wyszyński trafił do Rywałdu tylko na miesiąc, choć miał być tam internowany dłużej.

Lekcja biograficzno-historyczna w gruckiej bibliotece mogła zainteresować młodszych i starszych. Tym bardziej, że Paweł skorzystał z rzutnika, czyli uatrakcyjnił swój monolog zdjęciami. W publikacji pojawiają się też nazwiska Mikołaja Kopernika (to akurat jakby oczywiste), Juliusza Słowackiego i Marii Curie-Skłodowskiej. Pomysł zorganizowania spotkania zasługuje na duże brawa.

Szkoda jedynie, że gimnazjaliści mogli poświęcić autorowi zaledwie pół godziny. A utyskiwanie drugie wiąże się z tym, że może o przyjeździe Pawła Beckera mieszkańców gminy należało poinformować dużo wcześniej, bo – podkreślę – rzadko słucha się tak znakomicie i frapująco opowiadającego autora.