joomla templates top joomla templates template joomla

Zaginiony świat robótek ręcznych

uggolub-dobrzyn.pl włącz . Opublikowano w Gruta gmina

W styczniu 2015r. zawiązała się grupa nieformalna, która we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Ostrowite Golubskie napisała projekt "Zaginiony świat robótek ręcznych". Pomysł zyskał uznanie i zdobył dofinansowanie w ramach projektu "Inicjuj z FIO", który jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W projekcie bierze udział 30 osób, mieszkańców Ostrowitego.

Główne cele projektu to: Podniesienie umiejętności własnoręcznego wykonywania ozdób, dekoracji, elementów odzieży. Zintegrowanie różnych grupy społeczeństwa, pokazanie, że można razem miło spędzić czas, uczyć się od siebie, pomagać sobie. Stworzenie możliwości spędzania wolnego czasu w sposób atrakcyjny, jednocześnie pożyteczny, rozwijając swoje zdolności, zainteresowania, wrażliwość artystyczną. Projekt "Zaginiony świat robótek ręcznych" obejmuje warsztaty z rękodzieła artystycznego: szydełkowanie, robienie na drutach, szycie, haft krzyżykowy, warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

W maju i w czerwcu odbyły się warsztaty robienia na drutach i szydełkowania. Powstały pierwsze szaliki, łańcuszki, które posłużyły do ozdobienia drzew w parku, proste serwetki. Wielu uczestników połknęło przysłowiowego bakcyla i każdą wolną chwilę wypełniało robótkami. W szkole widać było uczniów "dziergających" na przerwach, podczas oczekiwania na odjazd do domu. 24 czerwca Uczestnicy projektu byli w Muzeum Etnograficznym w Toruniu gdzie wzięli udział w warsztatach "W zagrodzie kujawskiej", podczas których poznali ozdoby bogatego domu kujawskiego. Uczyli się wycinać z papieru firanki, sypać wzory z piasku (kiedyś tak zdobiono ścieżki prowadzące do domów).

Był też czas na zwiedzanie skansenu, zabawę dawnymi drewnianymi zabawkami, próby gry na starych instrumentach muzycznych. Poszliśmy też do Muzeum Podróżników im.T.Halika, aby obejrzeć wytwory rąk ludzi zamieszkujących inne kontynentów (biżuteria, ubiory). Po przerwie wakacyjnej na mieszkańców Ostrowitego będą czekały kolejne ciekawe tematy m.in. szycie i haft krzyżykowy.